onMasaż, znany i praktykowany od tysięcy lat, jest uniwersalnym narzędziem do poprawy samopoczucia, łagodzenia bólu i stresu oraz odzyskiwania równowagi ciała i ducha. Każda kultura wykształciła swoje unikalne techniki masażu, które różnią się celami, technikami stosowania nacisku i używanymi narzędziami. Poznajmy kilka z nich.
Masaż szwedzki
Znany również jako klasyczny masaż, masaż szwedzki jest prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem masażu na świecie. Jego głównym celem jest rozluźnienie i odprężenie całego ciała, choć może być również skierowany na konkretną partię mięśni.
Podczas masażu szwedzkiego terapeuta stosuje różne techniki, w tym rozcieranie, ugniatanie, pocieranie, tapotage (lekko rytmiczne pukanie) oraz wibracje. Wykorzystuje on również długie, płynne ruchy, które pomagają poprawić krążenie i rozluźnić napięte mięśnie. Ponadto masaż szwedzki pomaga zredukować poziom stresu i lęki, poprawia nastrój oraz ogólny stan zdrowia.
Masaż tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich skupia się na ukierunkowanym łagodzeniu napięć w głęboko położonych warstwach mięśni i łącznej tkanki. Jest zalecany dla osób cierpiących na przewlekły ból, ograniczoną mobilność, powtarzające się urazy sportowe lub problemy z postawą.
Zarówno techniki stosowane w masażu tkanek głębokich, jak i intensywność nacisku są mocniejsze niż w przypadku masażu szwedzkiego. Terapeuta stosuje głębokie ugniatanie i frakcje (intensywne pocieranie) w celu rozluźnienia tkanek i zlikwidowania „węzłów” mięśniowych. W wyniku tego typu masażu często dochodzi do zwiększenia zakresu ruchu i poprawy ogólnej mobilności.
Masaż shiatsu
Pochodzący z Japonii masaż shiatsu jest formą terapii ciała, która korzysta z technik nacisku palcami, dłonią, łokciem czy nawet kolanem na specyficzne punkty ciała, zwane punktami meridianów. Te punkty są połączone z różnymi częściami ciała i ich stymulacja pomaga przywrócić równowagę energetyczną.
Podczas sesji shiatsu terapeuta skupia się na podążaniu za meridianami, czyli kanałami energetycznymi, które przepływają przez ciało, wywierając nacisk na odpowiednie punkty. Ta forma masażu jest często opisywana jako medytacyjna, a jej celem jest nie tylko ulżenie w bólu, ale też poprawa ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Shiatsu jest popularne wśród osób szukających naturalnych metod leczenia, takich jak stres, bezsenność, problemy z układem pokarmowym, bóle mięśniowe i stawowe, a także zaburzenia emocjonalne.
Masaż sportowy
Masaż sportowy, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowany do osób aktywnych fizycznie, w szczególności do sportowców. Jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i jest często integralną częścią treningu sportowego.
Techniki stosowane podczas masażu sportowego mogą obejmować rozciąganie, kompresję, frakcje i więcej, wszystko w celu przygotowania ciała do intensywnych ćwiczeń lub pomocy w regeneracji po wysiłku. Pomaga on poprawić wydajność, przyspiesza regenerację mięśni, zmniejsza ryzyko urazów, poprawia mobilność i elastyczność oraz pomaga w zarządzaniu stresem.
Masaż tajski
Masaż tajski to starożytna praktyka, która łączy akupresurę, ayurvedę i jogę. Często nazywany jest „jogą dla leniwych”, ponieważ terapeuta manipuluje ciałem klienta, przenosząc go w różne pozycje podobne do jogi.
Podczas sesji masażu tajskiego terapeuta korzysta z różnych części swojego ciała – dłoni, łokci, kolan i stóp – aby wywierać nacisk na konkretne punkty na ciele klienta. W przeciwieństwie do większości innych form masażu masaż tajski jest wykonywany na macie na podłodze. Klient wtedy pozostaje ubrany. Pomaga on poprawić elastyczność, zredukować stres i napięcie oraz poprawić równowagę ciała i ducha.
Różnorodność masażu pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie – od łagodnego i odprężającego masażu szwedzkiego po intensywny masaż tkanek głębokich. Bez względu na to, który rodzaj wybierzesz, masaż jest fantastycznym sposobem na zadbanie o swoje ciało i umysł.
Autor: Ilona Sawicka
Kiedyś próbowałam shiatsu i byłam zachwycona