Trądzik coraz częściej występuje u dorosłych osób, odbierając pewność siebie i wzbudzając kompleksy. Jest to choroba skórna, którą warto skonsultować z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiednie leczenie i wskaże, jak dbać na co dzień o swoją cerę. Co zazwyczaj pomaga w leczeniu trądziku u dorosłych?
Trądzik u dorosłych – przyczyny
Z jakich przyczyn występuje trądzik u dorosłych? Najczęstszymi przyczynami tego schorzenia są:
- Zaburzenia hormonalne
- Obciążenia genetyczne
- Nadmierna produkcja sebum
- Niezdrowa dieta
- Przewlekły stres
- Sięganie po używki (papierosy, alkohol)
- Niewłaściwa pielęgnacja cery
- Przyjmowanie niektórych leków
- Zanieczyszczenie środowiska
Okazuje się, że jednym z istotniejszych czynników wpływających na ten problem jest niezdrowa dieta. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku, sięgajmy po produkty o niskim indeksie glikemicznym, warzywa i owoce, czy też produkty z dużą ilością cynku. Unikajmy natomiast produktów przetworzonych, soli, cukru i potraw z ostrymi przyprawami. Warto także omówić ze specjalistą spożywanie mleka krowiego i jego przetworów (według badań spożywanie takich pokarmów może zaostrzać trądzik).
Wizyta u specjalisty
Bez względu na to, w jakim wieku mamy do czynienia z trądzikiem, trzeba podjąć leczenie! Drobne zmiany mogą nie stanowić większego problemu, jednak liczne stany zapalne to bardziej skomplikowana sprawa. Nie od dziś wiadomo, że osoby dorosłe z trądzikiem borykają się z brakiem pewności siebie i pogorszeniem jakości życia. Najlepiej umówić się na wizytę do dermatologa, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.
Leczenie trądziku u dorosłych
Jak leczyć trądzik u osób dorosłych? Podstawą jest tutaj odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej, zwłaszcza że jej brak może dodatkowo zaostrzać zmiany skórne. Pamiętajmy o codziennym oczyszczaniu cery i stosowaniu kosmetyków natłuszczających oraz nawilżających. Każdego dnia należy stosować produkty z filtrem UV, a sposoby pielęgnacji skóry powinniśmy omówić ze specjalistą. Lekarz niekiedy zleca badania laboratoryjne, tak aby wykluczyć zaburzenia hormonalne jako przyczynę zmian na skórze. Dodatkowo czasami konieczna jest farmakoterapia, ustalana w sposób indywidualny z każdym pacjentem. Jakie leki zazwyczaj proponuje specjalista?
W zwalczaniu trądziku wykorzystuje się przykładowo preparaty antybakteryjne do miejscowego lub doustnego stosowania, retinoidy regulujące proces rogowacenia, czy też leki hormonalne/antykoncepcyjne zmniejszające wydzielanie łoju. Godne uwagi są także różnorodne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. laseroterapia. Często pomocne są również peelingi dermatologiczne z kwasami organicznymi (np. z kwasem glikolowym, salicylowym), które powodują złuszczanie naskórka.
Proces leczenia trądziku u dorosłych jest zawsze kwestią indywidualną, którą warto skonsultować z doświadczonym specjalistą. Dzięki szybkiemu podjęciu zalecanych działań mamy szansę na odzyskanie zdrowej, gładkiej i promiennej cery na długi czas! W zwalczaniu trądziku najważniejsza jest zatem pomoc specjalisty i zadbanie o odpowiednią pielęgnację cery.
—
Artykuł sponsorowany