Niektóre choroby skórne są wyjątkowo uciążliwe. Nieestetyczne zmiany mogą spowodować spadek nastroju, a nawet wycofanie z życia społecznego. Jedną z takich chorób jest łojotokowe zapalenie skóry, czyli ŁZS. Wśród przyczyn powstawania ŁZS wymienia się: nadmierną aktywność gruczołów łojowych, rogowacenie skóry i nadprodukcję sebum. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry z ŁZS?
Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry na początku może być mylone z innych schorzeniami o podłożu alergicznym. Charakterystyczne wykwity na skórze powstają stopniowo, a z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe i trudne do ukrycia. Osoba dotknięta tą chorobą skórną może odczuwać duży świąd, a objawy nasilają się pod wpływem potu. Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry? W początkowej fazie obserwuje się silne złuszczanie naskórka i powstanie rumienia. Wraz z rozwojem choroby zmiany przybierają formę nieregularnych, wyraźnie odgraniczonych od siebie plam, w których obrębie powstają żółte strupy. Poza lepkimi, żółtymi strupami może pojawić się jeszcze surowiczy wysięk. Zmiany mogą być zlokalizowane na skórze głowy, na czole, szyi, pod pachami, na brwiach, uszach, a nawet w okolicach intymnych. Łojotokowe zapalenie skóry niekiedy mylone jest z zakażeniami grzybiczymi. Właściwą diagnozę powinien postawić lekarz dermatolog.
Łojotokowe zapalenie skóry — przyczyny
Przyczyny występowania ŁZS mogą być bardzo różne. Naukowcy wciąż jeszcze nie wiedzą, jakie dokładnie mechanizmy i niedobory odpowiadają za rozwinięcie się tej choroby. Mimo to na podstawie dotychczas zgromadzonej wiedzy można wskazać czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na ŁZS. Są nimi na przykład:
- obniżona odporność,
- nadmierny rozwój drożdżaków z rodzaju Malassezia,
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- nadmierny stres,
- nadużywanie alkoholu,
- niektóre choroby takie jak trądzik, łuszczyca czy cukrzyca,
- brak higieny,
- zanieczyszczenia środowiska.
Do zaostrzenia objawów łojotokowego zapalenia skóry może również dojść w wyniku stosowania niezdrowej diety lub zażywania niektórych leków.
Jak pielęgnować skórę z ŁZS?
Skóra z ŁZS jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, dlatego do jej pielęgnacji trzeba stosować kosmetyki o lekkiej konsystencji przeznaczone do cery problematycznej. W takim wypadku doskonale sprawdzą się maści i płyny o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. W trakcie kuracji możesz stosować leki przepisane przez lekarza lub naturalne preparaty ziołowe. Wśród polecanych produktów codziennego użytku znajduje się szałwia, nagietek, melisa i rumianek. Jednocześnie to ważne, aby unikać stosowania kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol. Kosmetyki z alkoholem mogą doprowadzić do wysuszenia skóry, co dodatkowo pogłębi nieprzyjemne dolegliwości.
Łojotokowe zapalenie skóry nierozerwalnie wiąże się z nieprawidłowym działaniem gruczołów łojowych. Dlatego podczas leczenia warto stosować substancje odżywcze, które regulują wydzielanie sebum i korzystnie wpływają na wygląd i funkcjonowanie skóry. Witaminy i minerały możesz dostarczyć organizmowi w pożywieniu lub możesz też zdecydować się na stosowanie odpowiednio skomponowanych suplementów diety.
—
Artykuł sponsorowany
dzięki za fajne objaśnienie
moja córka kiedyś się z tym zmagała…